مشاور مالیاتی | وکیل طلاق و خانواده | خلیلیان
من یک وکیل هستم ؟؟! وکیل , مشاوره حقوقی , وکیل دادگستری, وکیل حقوقی , وکیل طلاق , وکیل پایه یک دادگستری , مشاوره طلاق , وکیل خانواده , هزینه وکیل طلاق و خانواده در تهران , مشاوره تلفنی وکیل

گواهی انحصار وراثت

گواهی انحصار وراثت : سایت تخصصی وکیل خلیلیان ، مرجع و راهنمای مالیات بر ارث و اخذ گواهی انحصار وراثت در تهران می باشد. اگر دنبال دریافت گواهی انحصار وراثت هستید و سردرگم اینکار ، این مقاله برای همین منظور نوشته شده است.

مراحل اخذ گواهی انحصار وراثت در سال 98

برای اخذ گواهی انحصار وراثت باید گامهایی را بردارید که ما این گامها و مراحل را بصورت کامل و دقیق برایتان بازگو می کنیم.

گواهی انحصار وراثت
گواهی انحصار وراثت

گام اول: تهیه فرم های مخصوص

اولین مرحله برای دریافت گواهی انحصار وراثت این است که فرم مخصوص درخواست این گواهی را تهیه کنید، از کجا؟ یک راست باید به شوراهای حل اختلاف بروید. اینکه به کدام شعبه شورا بروید هم مهم است. شما باید به شورای حل اختلاف شهری بروید که آخرین اقامتگاه متوفی بوده است. در اینجا می‌توانید فرم مخصوص را دریافت کنید. در این فرم باید اسامی افرادی که از متوفی ارث می‌برند را با مشخصات کامل و نسبت آنها با مرحوم بنویسید. کار با پر کردن همین فرم تمام نمی‌شود بلکه شما باید به ۲ محل دیگر برای تکمیل مدارک خود مراجعه کنید و دوباره با این فرم به شورای حل اختلاف برگردید.

گام دوم: تایید وراث

در این مرحله باید سری به یک دفتر اسناد رسمی بزنید که معمولا در هر محله‌ای پیدا می‌شود. شما فرمی که از شورای حل اختلاف گرفته‌اید را به همراه گواهی فوت متوفی و همچنین اصل و کپی‌شناسنامه و کارت ملی‌ تمام وارثان باید به یک دفتر اسناد رسمی ببرید. یادتان باشد که در این مرحله ۲ شاهد هم که وارثان را می‌شناسند باید همراهتان باشند. در حقیقت این مرحله برای این است که دفتردار، شهادت‌نامه‌ای را تنظیم کند و شاهدان با دادن امضا و گواهی، وراث متوفی را به‌طور رسمی در همان فرم مخصوص تأیید کنند. این فرم ثبت‌شده، یکی از مدارکی است که شوراهای حل اختلاف در گام‌های بعدی از شما می‌خواهند.

گواهی انحصار وراثت چیست

گام سوم: مشخص نمودن مالیات متعلقه به اموال متوفی

باید تکلیف اموال و دارایی‌های فرد متوفی هم در این مرحله مشخص شود. وارثان باید فهرستی از اموال منقول و غیرمنقول باقی‌مانده تهیه کنند. بعد یکی از وراث باید به اداره دارایی مراجعه کند تا تکلیف مالیات بر ارث مشخص شود. این مالیات براساس قوانینی مشخص محاسبه می‌شود  ( نکته ایی که ذکر آن را ضروری میدانم این است که در این مرحله ورثه باید لیستی از اموال متوفی اعم از منقول و غیر منقول را در فرم مخصوصی که اظهارنامه نامیده می شود پر نموده ولی نکته قابل توجه اینکه نحوه ارائه صورت دارایی متوفی به اداره دارایی با توجه به اینکه هدف غایی وراث مشخص کردن مالیات متعلقه به اموال مختلف متوفی و درنهایت پرداخت وآزاد کردن اموال مربوطه است خیلی مهم می باشد چرا که اشراف بر پاره ایی مسائل و قوانین مربوطه در این خصوص تاثیر قابل توجهی در  کاهش مالیات بر ارث متعلقه دارد که بنده در قسمت های دیگر به طور جزئی در این خصوص ارائه اطلاعات نموده بدیهی است  تجربیات یک مشاور مالیاتی متبحرتاثیر قابل توجهی در کاهش مالیات بر ارث متعلقه دارد . فقط یادتان باشد که این مالیات براساس اینکه وراث چه نسبتی با متوفی دارند دریافت می‌شود.(در انتهای این مقاله می‌توانید با طبقه‌بندی وراث آشنا شوید.) بعد اداره دارایی به شما رسیدی می‌دهد که این رسید هم برای گرفتن گواهی انحصار وراثت لازم است.

گام چهارم: مراجعه به شورای حل اختلاف

فرم مخصوص انحصار وراثت که با امضای همه وراث و شاهدان در یکی از دفاتر اسناد رسمی ثبت شده، کپی برابر اصل شناسنامه وراث، گواهی فوت متوفی، کپی برابر اصل عقدنامه همسر متوفی، دادخواست گواهی انحصار وراثت و رسید گواهی مالیاتی یا همان مالیات بر ارث، مدارک مهمی هستند که شما باید تهیه کرده باشید و آنها را به یکی از شوراهای حل اختلاف تحویل دهیدالبته در این خصوص باید عرض کنم با توجه به الکترونیکی شدن خدمات قضایی در کشور و اتصال شوراهای حل اختلاف به این سیستم دیگر نیاز به مراجعه مستقیم به شورای حل اختلاف نیست بلکه با ارائه مدارک فوق الذکر به شعب دفاتر خدمات الکترونیک قضایی امکان ثبت دادخولست انحصار وراثت وجود دارد. یادتان باشد که حتما اصل شناسنامه وراث را به همراه داشته باشید. نکته دیگر هم این است که لازم نیست همگی ورثه شال و کلاه کنید و به شورای حل اختلاف بروید، یک نفر از وراث هم برای ارائه مدارک و دادخواست به شورای حل اختلاف‌برودکفایت می‌کند.

گام پنجم:  در این مرحله نیلزی به حضور شما و یا نماینده قانونی شما نیست

کار صدور گواهی انحصار وراثت را از این مرحله به بعد باید به شورای حل اختلاف بسپارید. حالا نوبت همان آگهی معرفی رسیده که احتمالا ‌در مورد آن چیزی شنیده‌اید و یا آن را در یکی از روزنامه‌ها دیده‌اید. مرجع قضایی پس از ملاحظه اسناد و مدارک که ارائه داده‌اید و با هزینه شما در یک روزنامه کثیرالانتشار، تقاضای شما را آگهی می‌کند تا اگر شخص متوفی، وارث دیگری داشته باشد با ملاحظه این آگهی به دادگاه مراجعه کند. پس از گذشت یک‌ماه از تاریخ نشر آگهی درصورتی که کسی به آن اعتراض نکند، بدون تشکیل جلسه رسیدگی و دعوت از وراث، گواهی انحصار وراثت صادر خواهد شد.

گام ششم:  چه افرادی حق اعتراض به گواهی حصر وراثت را دارند ؟

۲ گروه می‌توانند به گواهی انحصار وراثت صادر شده اعتراض کنند و دادگاه هم باید با تشکیل جلسه‌ای دیگر، تکلیف را مشخص کند. یکی از کسانی که می‌تواند اعتراض کند دادستان قضایی است؛ یعنی این دادستان اگر تشخیص دهد که فرد فوت شده وارثی ندارد و درخواست ارائه شده بی‌اساس است، می‌تواند به صدور این گواهی اعتراض کند. گروه دوم هم افرادی هستند که فکر می‌کنند نامشان باید در میان وراث باشد و نیست یا گواهی انحصار وراثت به زیان آنها صادر شده است. به هر حال هر یک از این ۲ گروه باید اعتراض خود را اعلام کنند و حق دارند که از رأی دادگاه، تقاضای تجدیدنظر کنند.

 گام آخر:   تقسیم ارث

با داشتن گواهی انحصار وراثت می‌توانید به شکل کاملا قانونی، سراغ تقسیم ارث بروید. بانک‌ها هم با وجود این گواهی به شما اجازه برداشت از حساب شخص متوفی را خواهند داد. فقط دانستن یک نکته در این زمینه مهم است؛ یادتان باشد درصورت متعدد بودن تعداد وراث، یا باید همه در زمان طلب اموال متوفی حضور داشته باشند یا اینکه همه وراث به یکی از ورثه‌‌، وکالت رسمی و محضری بدهند که به‌دنبال جمع‌آوری اموال برود. مسلما روش دوم از نظر صرف زمان و پیگیری کارها بسیار بهتر است. ملکی هم که به نام متوفی در اداره املاک ثبت شده باشد، با ارائه گواهی انحصار وراثت، به نام همه وارثان ثبت خواهد شد.

برخی سوالات متداول

در مورد افرادی که قبل از سال ۹۵فوت نموده اند در جهت اخذ گواهی انحصار وراثت علاوه بر مراحل کلی که در مقالات قبل عنوان نمودیم اخذ اظهارنامه مالیات بر ارث جهت ارائه به دادگاه مربوطه لازم است و در حقیقت وراث باید لیست مال و اموال متوفی را به اداره مالیات مربوطه ارائه نموده و اظهارنامه مخصوص مالیات بر ارث را تکمیل نموده در حالی که در مورد افراد فوت شده از ابتدای سال ۱۳۹۵ اخذ اطهارنامه مالیات بر ارث جهت انجام مالیات بر ارث تیاز نمی باشد .

Comment on this FAQ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گاهی اوقات ورثه به دلیل اختلافات و یا هر علت دیگری اقدام به اخذ گواهی انحصار وراثت نمی نمایند که در مورد مشکلات عدم اخذ گواهی انحصار وراثت توسط باید عرض کنم که با توجه به اینکه تقسم ماترک زمانی صورت می گیرد که گواهی حصر وراثت اخذ و مالیات متعلقه نیز پرداخت شده باشد بنابراین تا زمانی که این دو مورد انجام نشده باشد نقل و اناقال اموال قاعدتا امکان پذیر نخواهد بود و همین طور در صورتی که وراث در اسرع وقت اقدام به اخذ گواهی انحصار وراثت نکنند در خصوص پرداخت مالیات بر ارث مشمول جرائمی خواهند شد .

Comment on this FAQ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوستان عزیز امروز میخواهم در مورد یکی از سوالات خیلی رایجی که از ما وکلای دادگستری به کرات نرسیده می‌شود صحبت کنم در مورد اینکه آیا امکان حصر وراثت بون‌وجود شناسنامه ممکن است و باخیر ؟
باید بگم بله این امکان‌وجود دارد چراکه بعد فوت متوفی و در هنگام حصر وراثت به دلیلی اختلافاتی که بین بعضی از وراث وجود دارد ممکن است یک و یا چند نفر از وراث همکاری لازم را در انجام‌ و اخذ گواهی حصر وراثت نکنند و مدارک هویتی خود مثل شناسنامه و کارت ملی را جهت انجام و اخذ گواهی حصر وراثت در اختیار سایر ورثه قرار ندهند که در این صورت باید عرض کنم احدی از ورثه که قصد اخذ گواهی انحصار وراثت را دارد در این خصوص می تواند از شورای حل اختلاف مربوطه درخواست استعلام از سازمان ثبت احوال مربوطه رابنماید والبته در کنار این موارد مدارک ون راحل دیگری هم در خصوص اخذ گواهی حصر وراثت‌وجود دارد که بنده به طور مفصل در دیگر مقالات سایت به آنها پرداخته ام

Comment on this FAQ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما وکلای دادگستری بعضا با موکلینی رو به رو میشویم که به دفاتر ما مراجعه نموده و اعلام مینمایند که اسم آنهادر گواهی انحصار وراثت درج نشده است و خواستار تصحیح و یا صدور مجدد گواهی انحصار وراثت هستند که در حقیقت در اینجا ما با یک گواهی انحصار وراثت خلاف واقع روبه رو سده ایم که در مورد چرایی و چگونگی صدور گواهی انحصار وراثت خلاف واقع باید گفت متاسفانه بعضی از وراث برای از بین بردن حق سایر ورثه اقدام به اخذ گواهی انحصار وراثت بدون عنوان این موضوع که متوفی ورثه و یا وراث دیگری هم دارد و با این قصد و نیت که اموال متوفی را صرفا به نام خود زده که در این خصوص باید گفت ضمن اینکه امکان لصلاح و صدور مجدد گواهی انحصار وراثت با ذکر اسامی تمانی وراث وجود دارد و در حقیقت گواهی انحصار وراثت قبلی ملغی اثر میگردد باید گفت عمل ورثه متخلف جرم بودهو قانونگذار در این خصوص به شدت سختگیری نموده و فی الواقع عمل ورثه متخلف در اینجا مصداقی لز جرم کلاهبرداری است که در اینجا لازم می دانم توجه شما را به قواتین خاصی که در لین زمینه وجود دارد جلب نمایم :
درقوانین موضوعه به لحاظ اهمیت عدم صدور گواهی های تصدیق انحصار وراثت کذب وخلاف واقع ، قانونگذاربه ترتیب مقرر درمواد ۹و۱۰ قانون تصدیق انحصار وراثت مصوب ۱۳۰۹،عقوبت جزائی ناشی از اقدامات مجرمانه درجریان تحصیل گواهی های حصر وراثت غیر قانونی وبرخلاف حقیقت رااینچنین بیان نموده است:

ماده ۹ قانون تصدیق وراثت:”هرگاه معلوم شود که مستدعی تصدیق با علم به عدم وراثت خود تحصیل تصدیق وراثت نموده یا با علم به وجود وارثی غیرازخود، تحصیل تصدیق برخلاف حقیقت کرده است کلاهبردارمحسوب وعلاوه برادای خسارت به مجازاتی که به موجب قانون برای این جرم مقرر است محکوم خواهد شد.”

ماده ۱۰ قانون تصدیق وراثت:”هرشاهدی که درموضوع تحصیل تصدیق وراثت، برخلاف حقیقت شهادت دهد برای شهادت دروغ تعقیب وبه مجازاتی که برای این جرم مرر است محکوم خواهد شد.”

Comment on this FAQ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Load More

Share

You may also like...

1 Response

  1. فوریه 10, 2020

    […] گواهی انحصار وراثت را بیشتر بشنایم. […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09198855108