مشاور مالیاتی | وکیل طلاق و خانواده | خلیلیان
من یک وکیل هستم ؟؟! وکیل , مشاوره حقوقی , وکیل دادگستری, وکیل حقوقی , وکیل طلاق , وکیل پایه یک دادگستری , مشاوره طلاق , وکیل خانواده , هزینه وکیل طلاق و خانواده در تهران , مشاوره تلفنی وکیل

طلاق یک طرفه از طرف مرد

در دیگر مقالات ارائه شده در سایت به تشریح طلاق یک طرف از طرف زن پرداختیم ولی با توجه به کثرت سوالات در مورد شرایط طلاق از طرف مرد در این مقاله به طور جداگانه و به طور کاملا جزئی به تشریح این‌موضوع می پردازیم

در طلاق یک طرفه از طرف مرد ، مرد موظف است کلیه حقوق مالی زن را بپردازد . پرداخت حقوق مالی زن در طلاق از طرف مرد شامل مواردی همچون تنصیف اموال و دارایی زوج ، اجرت المثل ایام زوجیت ، نحله ، نفقه زن ، مهریه و سایر مسائل همچون حضانت فرزندان می باشد .

نکته مهم این است که مطابق قانون حمایت خانواده ، مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش برای ارائه به دفاتر ثبت ازدواج و طلاق سه ماه از تاریخ ابلاغ رأی قطعی می باشد 

شرایط و مراحل طلاق یک طرفه از طرف مرد


طبق نص صریح ماده ۱۱۳۳ قانون‌مدنی که البته ماده مذکور از شرع ما گرفته شده مرد هر زمانیکه بخواهد می‌تواند زوجه دائمی خود را طلاق دهد
وحتل سوالی که در بیش‌تر مواقع از ما نرسیده می شود این است که آیا مرد برای طلاق همسرش به دلیل خاصی نیاز دارد که در اینجا باید عرض کنم بر خلاف طلاق یکطرفه از طرف زن‌که زوجه باید دلایل و‌مستندات محکمه پسوندی داشته باشد در اینجا لازم نیست که مرد دلیلی برای انجام این کار به دادگاه ارائه دهد و در حقیقت بدون کوچکترین دلیل و‌مستندی می‌تواند همسر خود را مطلقه نماید به شرط آنکه تکلیف نسائل مالی را مشخص کند که در ادامه به طور مفصل به این‌موضاعات می پردازیم در حقیقت مرد می تواند با رعایت شرایط مقرر در قانون مدنی پرداخت حق و حقوق زن اعم از مهریه و نفقه و اجرت المثل و شرط تنصیف دارایی (شرط نصف شدن اموال مرد و دادن تا نصف آن به زن)) در هر زمان برای طلاق همسرش اقدام‌نماید

در ادامه به تشریح موارد ذیل می پردازیم
۱- تعیین و تکلیف مهریه در طلاق از طرف مرد
۲-نفقه در طلاق از طرف مرد باید پرداخت شود
۳-تعلق گرفتن اجرت المثل اگر طلاق از طرف مرد باشد
۴- شرط تنصیف دارایی اجرا خواهد شد
۵- حضانت فرزند مطابق قانون است
۶- حق رجوع و بازگشت به زن برای مرد در نظر گرفته شده است و مرد میتواند به دلیل اینکه طلاق رجعی (یعنی مرد حق رجوع به همسرش را در زمان عده بدون نیاز به تشریفات دارد) میباشد در زمان عده بدون نیاز به تشریفات به زن رجوع نماید.

که بنده در مورد اینکه اصولا عده چیست و منظور از رجوع در عده در مقاله ای جداگانه در همین سایت می پردازم

اگر طلاق از طرف مرد باشد باید تکلیف موارد زیر را مشخص گردد

شرایط طلاق یک طرفه از طرف مرد

• در صورتیکه مهریه عندالمطالبه باشد تحت هر شرایطی باید به زن پرداخت شود و در صورتیکه مهریه عندالاستطاعه باشد زن باید توانایی مالی را ثابت کند و یا اموال ایشان را بعد از معرفی توقیف کند.
در صورتیکه طلاق از طرف مرد باشد میتواند دادخواست اعسار داده تا در صورت پذیرش مهریه به صورت اقساط به زن پرداخت شود و دادخواست طلاق از طرف مرد با دادخواست اعسار منافاتی با هم ندارند.
• نفقه در طلاق از طرف مرد باید پرداخت شود
نفقه عبارتست از همه ی نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن. البسه. غذا. اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و هر آنچه را به صورت عادت یا احتیاج لازمه زندگی.
• تعلق گرفتن اجرت المثل اگر طلاق از طرف مرد باشد
اصل بر اینست که زن قصد این را ندارد که کارهای منزل را به صورت رایگان انجام دهد. حال چنانچه زن در انجام کارهای خانه‌داری از ابتدا قصد و نیت تبرع و به اصطلاح رایگان داشته باشد، نمی‌تواند اجرت‌المثل ایام زوجیت را بگیرد و در این صورت نحله به ایشان تعلق خواهد گرفت.
در صورتیکه طلاق از طرف مرد باشد باید اجرت المثل زن را پرداخت نماید که معمولا مبلغ اجرت المثل را دادگاه با توجه به مسئولیتهای زن در خانه و سالهایی که با یکدیگر زندگی کرده اند تعیین خواهد کرد.
شرط تنصیف دارایی اجرا خواهد شد


یکی از شروطی که در قباله نکاح وجود دارد و زوجین آن را امضا می کنند شرط انتقال تا نصف دارایی شوهر است. (این میزان نباید از نیمی از اموال تجاوز کند اما ممکن است کمتر از نصف اموال باشد یعنی ربع، خمس و مقادیری از این قبیل.)


طبق بند «الف» شرایط ضمن عقد مندرج درسند ازدواج، چنانچه طلاق بنا به درخواست مرد باشد و طبق تشخیص دادگاه، تقاضای طلاق ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوء اخلاق و رفتار وی نباشد، زوج مکلف است تا نصف دارایی موجود خود را که در ایام زناشویی با زوجه به دست آورده یا معادل آن را، بصورت بلاعوض به زن منتقل نماید.
در صورت طلاق، زوج مکلف نیست به طور قطع نصف اموال خویش را به زوجه منتقل کند، بلکه آنچه در این شرط مورد لحاظ قرار می گیرد، تا نصف اموال است، نه نصف اموال به طور مطلق. همچنین اجرای این شرط که چه مقدار از اموال زوج به زوجه منتقل می شود، به نظر دادگاه بستگی دارد که حسب مورد ممکن است حکم به یک پنجم یا یک چهارم اموال وی صادر کند.

حضانت فرزند مطابق قانون است

بعد از طلاق از طرف مرد در صورتیکه فرزند دختر داشته باشند حضانتش تا سن 7 سالگی با مادر و تا سن 9 سالگی با پدر است و در صورتیکه فرزند پسر باشد حضانتش تا سن 7 سالگی با مادر و تا سن 15 سالگی با پدر خواهد بود. نفقه فرزند نیز توسط پدر باید پرداخت شود. بعد از رسیدن دختر به سن 9 و پسر به سن 15 از سن حضانت خارج شده و میتوانند به اختیار خود با پدر و یا مادر زندگی کنند.

Share

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09198855108