مشاور مالیاتی | وکیل طلاق و خانواده | خلیلیان
من یک وکیل هستم ؟؟! وکیل , مشاوره حقوقی , وکیل دادگستری, وکیل حقوقی , وکیل طلاق , وکیل پایه یک دادگستری , مشاوره طلاق , وکیل خانواده , هزینه وکیل طلاق و خانواده در تهران , مشاوره تلفنی وکیل

گواهی انحصار وراثت چیست

گواهی انحصار وراثت چیست ؟ : سایت وکیل خلیلیان ، مشاور و راهنمای شما در زمینه اخذ گواهی انحصار وراثت می باشد.

گواهی انحصار وراثت چیست

گواهی انحصار وراثت چیست
گواهی انحصار وراثت چیست

هرگاه شخصی فوت میکند، وراث وی می بایست ابتدا نسبت به اخذ انحصار وراثت اقدام نمایند تا رسما وراث متوفی مشخص گردد.
وراث پس از اخذ انحصار وراثت چنانچه بخواهند نسبت به انتقال اموال متوفی اعم از منقول و غیرمنقول و یا برداشت حسابهای بانکی وی اقدام نمایند می بایست با مراجعه به سازمان امور مالیاتی جهت تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد قانونی و پرداخت مالیات بر ارث مطابق قانون مالیاتهای مستقیم اقدام نموده و اموال مربوطه را آزاد نمایند.

دعوای انحصار وراثت ، گواهی انحصار وراثت ویا حصر وراثت

دعوای انحصار وراثت ، گواهی انحصار وراثت ویا حصر وراثت اصطلاحی است  همه  ما به کرات آن راشنیده ایم و احتمالا هر کدام از ما اطلاعاتی کم و یا زیاد در این خصوص داشته ، در نوشته پیشرو بنده سعی می نمایم تعریفی جامع و کامل از این دعوا و انواع آن ،    مراحل اخذ گواهی حصروراثت  ، کارکرد و فایده اخذ گواهی انحصار وراثت  ، نغییرات قانونی مربوط به اخذ گواهی حصر وراثت قبل و بعد از سال ۱۳۹۵ را با توجه به اینکه گواهی انحصار وراثت بسیار کاربردی و مبتلا به می باشد را ارائه داده و امید است که مثمر ثمر واقع شود

بعد از فوت هر فرد با توجه به یکپارچه شدن سیستم های اطلاعاتی موجود در کشور بلافاصله  شناسنامه فرد باطل و گواهی فوت صادر میگردد ودر حقیقت از این لحظه به بعد هر گونه دخل و تصرف در اموال متوفی اعم از منقول و غیر منقول ممنوع است و در اینجاست که افرادی که خود را دارای نسبت با متوفی میدانند اعم از سببی  ( زوج و زوجه ) و نسبی ( پدرو مادر  فرزندان خواهرو برادر و…… ) میدانند و فی الواقع خود را ورثه متوفی و محق در دارا شدن و تملک اموال متوفی میدانند باید نسبت به اخذ گواهی حصر وراثت اقدام نموده که به واسطه این گواهی تعداد ورثه حین فوت محرز و معیین می گردد در حقیقت رکن اساسی گواهی حصر وراثت تعیین ،  مشخص ومحدود کردن ورثه متوفی است و فایده آن از این جهت است که بعضا شاهد این موضوع هستیم که که متوقی در طول زندگی خود چندین ازدواج اعم از دایم و موقت داشته و طبیعتا فرزندان دیگری نیز جز آنچه اطرافیان او می شناسد داشته که صدور این گواهی ابزاری  است در جهت احراز وراث و معین ومشخص کردن آنها .

قدم اول: تهیه فرم های مخصوص

اولین مرحله برای دریافت گواهی انحصار وراثت این است که فرم مخصوص درخواست این گواهی را تهیه کنید، از کجا؟ یک راست باید به شوراهای حل اختلاف بروید. اینکه به کدام شعبه شورا بروید هم مهم است. شما باید به شورای حل اختلاف شهری بروید که آخرین اقامتگاه متوفی بوده است. در اینجا می‌توانید فرم مخصوص را دریافت کنید. در این فرم باید اسامی افرادی که از متوفی ارث می‌برند را با مشخصات کامل و نسبت آنها با مرحوم بنویسید. کار با پر کردن همین فرم تمام نمی‌شود بلکه شما باید به ۲ محل دیگر برای تکمیل مدارک خود مراجعه کنید و دوباره با این فرم به شورای حل اختلاف برگردید.

برای مشاهده سایر مراحل می توانید مقاله زیر را مطالعه کامل کنید :

 

Share

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09198855108