وکیل خلیلیان

Facebook

Twitter

کپی رایت 2020 وکیل خلیلیان.
تمامی حقوق محفوظ است.

8:00 - 19:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

919.8855.108

تماس برای مشاوره

اینستاگرام

فیسبوک

جستجو
فهرست
 

انحصار وراثت املاک قولنامه ای

 > مقالات انحصار وراثت  > انحصار وراثت املاک قولنامه ای

انحصار وراثت املاک قولنامه ای

انحصار وراثت املاک قولنامه ای

آنچه که در این بخش به توضیحات کامل آن خواهم پرداخت مبحثی نیست جز انحصار وراثت املاک قولنامه ای .برای اطلاعات کاملتر در این باره این مقاله را بخوبی مطالعه کنید.

نگاهی اجمالی به انحصار وراثت املاک قولنامه ای

در این باره سه پرسش اصلی مطرح می شود که جواب انها می تواند روشنای راه باشد :

  • انحصار وراثت املاک قولنامه ایی چیست ؟
  • برای انحصار وراثت املاک قولنامه ایی چه مراحلی لازم است ؟
  • آیا ملک قولنامه ایی جزء ارث محسوب می شود ؟
انحصار وراثت املاک قولنامه ای
انحصار وراثت املاک قولنامه ای

*****    برای پاسخ به پرسش های فوق الذکر قاعدتا باید در ابتدا تعریفی از املاک قولنامه ایی ارائه داد و اصولا بدانیم املاک قولنامه ایی چگونه اموالی هستند ؟

برای درک روند کلی این مقاله بهتر است با مفاهیم زیر اشنا باشید:
انحصار وراثت / مالیات / مالیات بر ارث / مشاور مالیاتی / مشاوره حقوقی / وکیل مالیاتی
انحصار وراثت سپرده بانکی

 قولنامه چیست؟

قولنامه در لغت به معنای عهد و پیمان و در محاوره به معنای قرار است. با اینکه در قوانین ما چیزی به عنوان قولنامه نیامده است اما در عرف بسیار مقبول و شناخته شده در بین مردم است و بسیاری از دعاوی دادگاه ها مربوط به عدم اجرای تعهداتی است که در قولنامه ها آمده است.

معاملات ملک از نوع معاملات غیر منقول است. این معاملات تشریفاتی است و تشریفات آن ثبت در دفتر اسناد رسمی و تنظیم سند رسمی است. برای ثبت رسمی ملک نیاز به گواهی هایی شامل پایان کار شهرداری یا گواهی آزاد بودن ملک برای خرید و فروش می شود که اخذ این گواهی ها گاه زمان بر و گاه غیرممکن است.

 معمولا چه ملک هایی قولنامه ای معامله می شوند؟

به طور کلی ملک هایی که قابل انتقال سند به صورت رسمی نیستند قولنامه ای معامله می شوند. مواردی مثل خلافی ساختمان در بخش های مختلف مانند عدم جانمایی اصولی پارکینگ برای واحدها، ساخت واحد در همکف، پیشروی بیش از حد یا ساخت طبقه غیر مجاز  و … باعث می شوند تا ملک مورد نظر نتواند پایان کار و در نتیجه سند رسمی اخذ کند.

البته عواملی مانند قرار گرفتن در طرح های شهرداری (از جمله بافت فرسوده، تعریض خیابان و …) وجود دارند که در نهایت ملک مورد نظر باید تخریب شود. یک عامل دیگر شامل ملک هایی می شود که در زمینی با کاربری غیر مسکونی ایجاد شده اند و در این حالت نیز باید ملک مورد نظر تخریب شود.

آیا راهی وجود دارد که از وضعیت ملک قولنامه ایی مطلع شویم ؟

مطمئن ترین روش برای اطلاع از وضعیت ملک قولنامه ای، استعلام از شهرداری است. از طریق این استعلام شما از میزان بدهی های ساختمان، وضعیت تخریب و سایر اطلاعات ضروری در خصوص ملک بدست می آورید که با داشتن این اطلاعات مهم احتمال ضرر و زیان تا حد زیادی کاهش می یابد. یک اقدام دیگر که در مورد ملک هایی با قولنامه عادی انجام می شود این است که تفکیک هایی با کمتر از حد قانونی انجام می شود. در این حالت نیز امکان اخذ پروانه وجود ندارد و با مراجعه به شهرداری می توانید از صحت ملک باخبر شوید.

حاشیه شهرهای بزرگ اصولا  یکی از مناطق در خطر

مرز محدوده شهر را کمیسیون ماده ۵ قانون شورای عالی شهرسازی مشخص می کند. بنابراین هر ملکی داخل این مرز باشد محدوده شهر و ملک های خارج از این مرز را حاشیه شهر می نامند. گاهی اوقات افراد از این حد تخطی می کنند و اقدام به ساخت و ساز غیر قانونی می کنند. از آنجایی که برای این مناطق در شهرداری ها هیچ گونه بودجه ای تعریف نشده است؛ هیچ خدماتی نیز از شهرداری دریافت نمی کنند. این املاک به صورت قولنامه ای معامله می شوند و لازم است تا خریداران دقت لازم را به عمل آورند تا کمترین خسارتی متوجه آنان نشود.

بالاخره قولنامه ای بخریم یا نه؟

آنچه مسلم است خرید ملک سند دار در هر شرایطی بهترین انتخاب است. اما این نکته را نباید فراموش کرد که گاهی می توان در مناطق بالاتر و بهتری خانه ای با قیمت بسیار پایین تر اما قولنامه ای خرید یا برخی مناطق که اصلا ملک سند داری وجود ندارد نیز شما مجبور به خرید قولنامه ای هستید.

اگر در شرایط بالا قرار گرفتید، سعی کنید نکات حقوقی و قانونی مربوط به قولنامه را به خوبی بشناسید و استعلام های مربوطه (در بالا ذکر شد) را از شهرداری منطقه اخذ کنید. اگر تمام نکاتی که در این مقاله برای شما عنوان کردیم را به کار بگیرید احتمال ضرر و زیان شما به حداقل می رسد.

و در رابطه با انحصار وراثت املاک قولنامه ای می توان گفت که طی انحصار وراثت ، تعداد وراث متوفی جهت تعیین سهم الارث از سوی دادگاه مشخص می شوند که تنها نزدیکان متوفی و افرادی که متوفی در وصیت خود برای آنها حقی قائل شده است ، از ارث سهم خواهند برد .

دریافت گواهی انحصار وراثت

دریافت گواهی انحصار وراثت با مراجعه به شورای حل اختلاف آخرین محل سکونت دائمی فرد متوفی امکان پذیر خواهد بود ، پس از آن وراث باید در فرمی که از شورای حل اختلاف دریافت می کنند ، اسامی تمام افرادی که به عنوان وراث محسوب می شوند ، با مشخصات کامل و نسبت آنها با متوفی بنویسند ، تکمیل نمایند .

پس از تکمیل فرم مربوطه و تحویل آن به دفتر ثبت اسناد رسمی ، تاییدیه ای بر اساس فرم انحصار وراثت ، گواهی فوت متوفی ، اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی تمام وارثان و حضور دو شاهد صادر خواهد شد که بر اساس این تاییدیه گواهی انحصار وراثت نام دارد می توان با سند رسمی ، اموال متوفی را به وراث انتقال داد که در این میان بر اساس اینکه ارث متوقی اموال منقول و یا غیر منقول هستند ، مالیات به ترتیب ۲ درصد و ۵ درصد شامل آنها خواهد شد و پس از کسر مالیات انتقال اموال به صورت قانونی انجام خواهد شد .

مراحل و شرایط انحصار وراثت املاک قولنامه ای

جهت انجام انحصار وراثت املاک قولنامه ای ابتدا باید الزام فروشنده به تنظیم سند رسمی از سوی وراث یا وارث به دادگاه تسلیم گردد تا پس از صدور سند رسمی  ، املاک مورد نظر به میزان سهم الارث بین وراث تقسیم گردد و سند هر کس با توجه سهم خود ، به صورت رسمی ثبت به نام گردد .

تا زمانی که سند رسمی املاک صادر نگردد ، دادگاه اجازه ی تقسیم املاک را به وراث نخواهد داد ، صدور سند رسمی پس از پرداخت هزینه های مربوط به عوارض شهرداری و مراحل ثبت رسمی سند در دفتر خانه های رسمی ثبت اسناد انجام خواهد شد .

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

09198855108